Meghoztam a sokatok által kért hajápolási rutinos bejegyzést, remélem hasznosnak fogjátok találni és lesznek benne olyan tippek számotokra, amiket esetleg még nem ismertek és a kipróbálásuk nektek is olyan jó eredményt fog hozni, mint nekem :) Természetesen újfent megmutatom milyen termékeket használok, mellé pedig leíroma tapasztalataimat is az egyéb trükkökről.
Kezdjük ott, hogy milyen is a hajam. Ha finoman és nőiesen szeretnék fogalmazni azt mondanám, hogy nagy rakás sz.r. Tényleg. Vékonyszálú, gubancolódásra hajlamos, kevés, keseszínű és töredező, ráadásul nagyon hamar zsírosodik is. Ennek tetejében feketére festem, ami a szőke után a legroncsolóbb, de mivel ez a szín illik hozzám és ezt érzem magaménak, nem áll szándékomban váltani róla. Helyette jobban odafigyelek a hajam ápolására, ugyanis ez mindig az egyik legfontosabb téma volt számomra. A hajamat az ékességemnek tekintem, szinte megszállottan vigyázok rá, sosem tenném ki a festésen kívül más káros hatásnak. Szerencsére könnyen nő a hajam és egész hosszú tud lenni, de nincs csúnyább látvány egy hosszú, ám egészségtelen hajnál. Nagyon odafigyelek, hogy a növesztéskor ne csak a hosszra menjek rá, hanem a szép összhatásra és az egészségre is. Mivel a legutóbbi fodrászos látogatásom alkalmával meg lett bennem erősítve a tény, hogy jól csinálom a dolgokat, ezért remélem számotokra is hasznosak lesznek az infók.
Első körben benedvesítem a hajamat langyos vízzel, majd a kedvenc Fructise színvédős samponomat használom.
Mielőtt samponoznék előre hajolok és lelógatom a hajam, majd egy diónyi adag sampont a hajtövemből kiindulva eloszlatok a fejemen. Azért fontos, hogy lelógassuk a hajat, mert nagyon nem tesz neki jót, ha feltornyozzuk a fejünk tetejére. Igen, kényelmesebb úgy mosni, de eközben sérülnek a hajszálaink, így én mindig lógatva samponozom a hajam. Főleg a hajtövembe dörzsölöm a sampont az ujjbegyeimmel (körömmel semmiképp sem), hiszen ott zsírosodik nagyon, a keletkezett habot pedig eloszlatom a hajam többi részén. Ott csak tisztításra van szükség, hogy a napi por és kosz lekerüljön róla, ehhez pedig egy ilyen habos átöblítés tökéletesen megfelel, dörzsölni nem szükséges. A sampont ezután lemosom, majd a Balea koffeines balzsamját használom.
Mivel ez a termék elég híg, óvatosan kell vele bánni. Az én hosszú hajamra azért kell egy kisebb maroknyi balzsam, amit az egész hajamon eloszlatok, ez táplál és nem mellesleg megkönnyíti a későbbi fésülést is. A hajam természetesen továbbra is lóg, nem tornyozom a fejem tetejére.
Mivel én kétnaponta mosok hajat a gyors zsírosodás miatt (és nem a gyakori hajmosás miatt zsírosodik a hajam gyorsan, mert mikor heti egyszer próbáltam mosni, a végére úgy néztem ki, mint aki belefejelt az olajos kannába), ezért olyankor mindig használok balzsamot, viszont vasárnaponként elhagyom ezt a terméket és a samponozás után rögtön hajpakolás után nyúlok. Továbbra is az Avon shea vajas terméke a kedvencem, nem győzöm ajánlani nektek, mert szerintem csodaszer. Pont annyira nem tudok nélküle élni, mint a Himalaya Herbals neem maszkja nélkül, bár ezt a hapakolást ínséges időben a Fructise színvédő pakolásával lehet helyettesíteni.
Az avonos egy sűrű állagú hajmaszk, amiből három ujjnyi adagot használok egyszerre. Az egész hajamon eloszlatom a terméket, mert felpúpozom a fejem tetejére és csattal rögzítem. Ilyenkor megengedett a felcsatolás, mert ennyitől nem roncsolódik a haj, csak a dörzsölést nem szereti a magaslati levegőben. Amíg a pakolás teszi a dolgát elvégzem a több teendőmet, ez kb. 10-15 perc, majd lemosom a hajpakolást. Isteni finom illata lesz a hajamnak tőle és már érezhető lemosásnál a selyempuhaság is. Ezután törülközővel csak átlapogatom a hajamat, semmiképpen sem dörzsölöm. A türölköző már ennyitől felszívja a felesleges vizet, nem kell gyötörni a hajunkat pluszban. Picit felcsavarom a hajamat a törülközőben és várok pár percet, hogy a víz felszívódjon. Ezután leveszem a törülközőt és hátradobom a hajam. Következő lépésként hajolajat használok, szintén a Fructise-tól.
Négy pumpálásnyit nyomok először a tenyerembe, azt szétdörgölöm, majd a hajtövemre és a hajam fenti részére kenem. Nekem erre nagy szükségem van, mert főleg a fejtetőmnél keletkeznek nagy gubancok, ott pedig ez az olaj nagyon jól működik. Kinyomok még két pumpálást, ezeket pedig a hajvégeimre viszem fel. Itt is lapogató mozdulatokat használok, nem dörgölök. Az ujjközben megmaradt olaj sem vész kárba, ha néhány hajtincsünk körül összekulcsoljuk az ujjainkat és végighúzzuk ilyen zárt állapotban a kezünket a hajunkon. Ez kicsit olyan, mintha ujjal átfésülnénk a hajunkat, de lassan és óvatosan végezzük, hiszen még nem bontottuk ki a lehetséges csomókat. Olyan esetekben, mikor még ennyi ápoló termék után is csomós a hajam, rá szoktam fújni pár spriccelésnyit a kedvenc fésülést könnyítő spray-mből.
Ezek után a hajunk már alaposan elő van kezelve, ki lehet fésülni. Én egy sima, Tesco-ból szerzett bontó fésűt használok erre a célra.
Tincsenként bontom ki a hajamat és semmi esetre sem tépem. A még nedves hajat könnyebb kiséfülni, mintha szárazon tennénk, és ilyenkor okozzuk a legkevesebb kárt, hiszen száradás/szárítás után törékenyebb lesz a hajszál, ilyenkor viszont ruganyos, mert megszívta magát vízzel. Általában könnyedén siklik a hajamon a fésű, de ahol újabb gubancok keletkeznek azokat már nem a fésűvel próbálom megoldani, hanem az ujjaimmal választom szét. Miután simára fésültük a hajunkat már csak meg kell várni, hogy megszáradjon. Nyáron egyszer sem szárítottam, hiszen a hő nem tesz jót a hajnak, ősszel és télen pedig csak félig szárítom meg, főleg a hajtövemnél, hogy a hajhagymáim ne fázzanak meg. Néha előtte használok hajformázó habot is, de ez ritkán fordul elő. A lényeg az, hogy a hajunkat csak a tarkónknál és a hajtöveknél szárítsuk, hogy ne fázzunk meg, de minden más a szabad levegőn száradjon. Végső lépésként átfésülöm a száraz hajamat vaddisznósörtés hajkefével.
Ezzel csomókat kibontani nem lehet, de a száraz hajunknak ilyen hajkefékkel ártunk a legkevesebbet. Szárításnál is érdemes előre hajolva tevékenykedni, ugyanis ezáltal dúsító hatást érhetünk el, nem lapul majd le úgy a frizuránk. Igaz, ez nálam sosem tartós, hiszen a közel derékig érő hajamnak elég nagy súlya van.
Ami még fontos, hogy legkevesebb 3 havonta festem a hajam, előbb sosem, sőt, ameddig lehet igyekszem kihúzni. Csak a tövét festetem és évente egyszer tartok olyan festést, mikor az egész hajamon felfrissítjük a színt. Ezen kívül kipróbáltam a ricinusolajat is, igaz még csak egy alkalommal, de nekem már akkor jót tett a hajammal, vastagabbnak, teltebbnek tűntek tőle a hajszálaim és ez másnapra sem szűnt meg. Erről ugyan még részletes beszámolóval nem szolgálhatok, hiszen eddig egy alkalom volt, mikor kipróbáltam, de pár hét múlva jelentkezek erről a témáról is. Heti egyszer tervezem használni és legalább 3 órát hagyom magamon, hogy legyen ideje kifejtenie az olajnak jótékony hatásait.
Lefekvéskor mindig kibontom a hajamat, néha lazán össze is fonom, mert így az esti forgolódások során nem gyűrjük magunk alá és ismételten elkerülhetjük a roncsolódást. Nem használok gombos végű hajkefét és titeket is óva intelek tőlük, nagyon nagy kárt tudnak okozni a hajunkban. Az pedig, hogy szilikonos, vagy szilikonmentes termékeket használunk szerintem mindenkinek a maga döntése. Nálam vegyesen vannak a dolgok, mert a balzsamom szilikonmentes, de a többi termékem nem. Alapjáraton nem vagyok a szilikonmentes hajápolók híve, mert nekem nem váltak be, olyan durván gubancolódtam tőlük, mint még soha, de mióta ezt a rutint végzem azóta nagyon szépen rendbe szedte magát a sörényem. Ja, és mivel szögegyenes hajam van, nem vasalom ki soha. Tervezem, hogy majd begöndörítem, de azt is csak alkalmanként, mert nem szeretném tönkretenni mindazt a szép eredményt, amit elértem. És ami nagyon fontos - a hajunk meghálálja a belső gondoskodást is, úgyhogy igyatok sok vizet és fogyasszatok sok zöldséget, gyümölcsöt, mert a haj nagyon szereti a vitaminokat :)
Nos ennyi lett volna az én hajápolási rutinom, remélem hasznosnak találtátok :)